Vědomí dechu – kurz meditace

Na aktuální běh se již nelze přihlásit.

Na slunečné dny pro vás připravujeme online kurz meditace, který budete moci absolvovat ve svém vlastním čase.

Kam vám můžeme dát vědět, až bude kurz dostupný?

Vaše osobní údaje jsou u nás v bezpečí (zásady GDPR). Ceníme si jich stejně jako svých vlastních.

Aktuální termín:
28. 3. až 16. 5. 2021
Vždy v neděli od 18.30 do 20.00 hod.
Živě na platformě ZOOM
S následnou nahrávkou celého setkání

Ukázková lekce

Záznam celé první lekce kurzu meditace Vědomí dechu ke zhlédnutí

O co jde?

Naše mysl bývá označována jako „opičí“. Neustále křičí, vřeští, skáče, chvíli neposedí, dokáže si připoutat naši veškerou pozornost, nedá nám ani na chvíli pokoj.

V tomto kurzu se postupnými kroky naučíme, jak mysl ovládnout – tedy naučit ji sloužit nám, přeměnit ji ze špatného pána na dobrého sluhu. Budeme ji zaměstnávat, dávat jí úkoly, kterými ji postupně zklidníme, ovládneme, naučíme vnímat realitu a vytříbíme.

BUDEME PRACOVAT S MYSLÍ, nikoliv učit se dechové techniky (pránájamy).

Jak na to?

A to vše zcela jednoduše… nikoliv však bez práce. Budeme k tomu potřebovat 10 až 30 minut denně a jednou týdně se hodinu a půl sejít online na společnou praxi.

Jediné, co potřebujeme, je zájem a vlastní dech.

Díky této praxi zažijeme vnitřní klid a mír a zpracujeme negativní myšlenkové vzorce.

Kurz nabízí osm týdnů soustředěné praxe a osobní podpory. Postupně projdeme jednotlivé kroky, které pak sami procvičujete.

Ovládni svou mysl a ovládneš svět.“ (Džapdží sáhib)

Co kurz zahrnuje?

  • 12 hodin online lekcí (1,5 hodiny týdně) – živé vysílání na ZOOMu
  • Přístup k videonahrávce živého setkání po celý následující týden
  • Audionahrávky meditací a relaxace k domácí praxi
  • Podrobné písemné poznámky ke každé lekci
  • Intenzivní podporu – odpovědi na vaše dotazy
  • …a hlavně tu budu celou dobu pro vás!

Proč právě teď?

Tento čas je obzvláště vhodný pro meditaci – člověk se přirozeně noří dovnitř – fyzicky i duševně. Dozrála doba spřátelit se svou reaktivní myslí a začít přeměňovat negativní myšlenkové vzorce.

Tato technika vás naučí, jak pozorovat, přijmout a přizpůsobit se změně a nejistotě, díky čemuž můžete dosáhnout hlubokého vnitřního klidu a nalézt pocit štěstí a spokojenosti.

Co získám?

Na konci osmi týdnů budete znát vícero dechových technik a budete moci sami pokračovat ve vlastní praxi. Meditace na přirozený dech je ústředním prvkem jógových i buddhistických škol a také moderních modelů všímavosti (midnfulness).

Co když se nebudu moci zúčastnit živého setkání?

Lekce probíhají na platformě ZOOM jako živé vysílání s videem. Vřele doporučuji, abyste si udělali čas na živé setkání. Avšak život je nepředvídatelný a může se stát, že nebudete moci dorazit.

Všichni účastníci mají v průběhu týdne následujícím po živém setkání přístup k videonahrávce celé lekce. Tudíž si můžete vše doplnit ve svém vlastním čase.

Co se stane, až kurz skončí?

Můžeme se setkávat na pravidelné společné online praxi nebo můžete přijet na některý z vícedenních meditačních pobytů. Aktuální informace naleznete v Kalendáři.

Chci se kurzu zúčastnit znovu, je to dobrý nápad?

Určitě! Při každém opakování kurzu se technika vědomí dechu usazuje hlouběji ve vašem těle a díky zkušenosti a prožitku ji ještě lépe porozumíte. Jednotlivé kroky kurzu jsou totožné, jejich podání a doplňující učení se však v každém kurzu proměňují.

Kurz vede

Veronika Šilarová

Zajišťuje Akademie Klopoty, z.s.
IČ: 06843280

Přihláška

Přihlášky uzavřeny.

Dárkový poukaz

Kurzem meditace můžete někoho i obdarovat 🙂

Dárkové poukazy objednávejte zde.

Poukaz obdržíte na svůj e-mail ihned po úhradě.

Časté dotazy

Průběh lekce

Typická lekce bude obsahovat trochu teoretického úvodu k meditaci, mysli, dechu a technice, kterou budeme právě probírat; přípravu tělesnou i dechovou, relaxaci, vysvětlení praxe na daný týden a především samotnou společnou praxi. Prostor na vaše otázky bude buď v rámci živého setkání, nebo mi můžete napsat kdykoliv v průběhu týdne na e-mail.

Jak se na setkání připravit?

Vše, co budete potřebovat, si připravte před začátkem lekce – pomůcky i celý prostor pro praxi.

Mějte při ruce vše, aby vám bylo dobře – např. deku, kapesníky, jógovou podložku, polštářky, deku, židli, vodu, teplé ponožky, pohodlné oblečení. Pamatujte také na dostatek soukromí a příjemné osvětlení (přítmí) v místnosti.

Měli byste mít také možnost snadno upravit hlasitost svého zařízení (počítače, mobilu apod.).

Meditaci můžete bez problémů praktikovat vsedě na židli. Součástí každé lekce však bude i relaxace vleže, a proto si připravte místo, kam si budete moci pohodlně lehnout a přikrýt se. (Samozřejmě můžete zůstat sedět na židli, tam se ale nemůžete zcela uvolnit.)

Vaše vlastní praxe

Chcete-li, aby byl přínos techniky vědomí dechu trvalý, je velmi důležité praktikovat každý den. Přihlášením jste udělali první krok – máte motivaci. Využijte ji!

Nejvhodnější je praktikovat jednou či dvakrát denně (ano, každý den) po dobu 10 min. Berte to prosím jako součást kurzu.

Výpisky

Budete dostávat písemné poznámky ke každé lekci. Nemusíte si tudíž dělat poznámky v průběhu živého setkání – a není to ani vhodné. Soustřeďte se na samotné setkání a praxi.

Videonahrávky

Jednotlivé lekce budou nahrávány. Přístup k videonahrávce živého setkání máte po celý následující týden.

Audionahrávky

Audionahrávky vám budeme zasílat v průběhu následujícího týdne. Můžete si je stáhnout a používat pro vlastní praxi.

Videonahrávky i audionahrávky jsou určeny k vašemu použití; nesdílejte je prosím s dalšími lidmi ani nepoužívejte k žádným jiným účelům.

Platforma ZOOM – technické požadavky

Zoom je uzpůsoben, aby fungoval na většině zařízení a prohlížečů.

Výkonem potřebujete počítač s procesorem alespoň 1GHz, takže laicky řečeno: počítač ne starší než 5 let by to měl zvládnout. Rychlost připojení potřebujete na stahování alespoň 1.5Mb/s, což v současnosti splňuje převážná většina připojení.

Počítačový program na používání rozhraní Zoom si můžete zdarma stáhnout zde: https://zoom.us/download. Je to maličký soubor, který na pevném disku počítače nezabere skoro žádný prostor a počítač nezatíží.